Yozgat Bozok Üniversitesi

KLİNİK ARAŞTIRMALAR ETİK KURULU

Genel Bilgiler:

Yozgat Bozok Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu ; Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun 06.04.2017 tarih ve 66485422-514.10-E.76963 sayılı yazısı ile onay almıştır. Bu tarihten itibaren biyoyararlanım ve biyoeşdeğerlik çalışmaları hariç,

“İlaç ve biyolojik ürünlerin klinik araştırmaları hakkında yönetmelik” ve “Tıbbi cihaz klinik araştırmaları yönetmeliği” kapsamında olan araştırmalar için başvurularda T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından istenen başvuru formlarının kullanılması gerekmektedir.

Bu formlara aşağıdaki erişim bağlantısından ulaşılabilmektedir.

İlaç klinik araştırma formları: https://www.titck.gov.tr/faaliyetalanlari/ilac/klinik-arastirmalar

Tıbbi cihaz klinik araştırma formları: https://www.titck.gov.tr/faaliyetalanlari/tibbicihaz/tibbi-cihazda-klinik-arastirmalar

 

Başvurularda kullanılacak olan formlara ve diğer belgelere kliniketikkurul.bozok.edu.tr ağ adresindeki bağlantılardan erişilebilmektedir.

 

ETİK KURUL TOPLANTI VE DOSYALARIN SON BAŞVURU TARİHLERİ BAŞVURU ZAMANLAMASI

Kurul, resmi tatil gününe gelmedikçe her ayikinci ve dorduncu Carsamba gunleri toplanmaktadir. Resmi tatil günü söz konusu olursa toplantı tarihi ayrıca duyurulacaktır. Toplantıdan bir hafta öncesine kadar teslim edilen dosyalar etik kurul toplantı gündemine alınacaktır. Zamanında teslim edilmeyen dosyalar bir sonraki toplantida görüşülmek üzere kabul edilmektedir.

DEĞERLENDİRME SÜRECİ

Basvuru esnasinda tum evraklarin/ilk basvuru dosyasinin ve degisiklik/bilgilendirmeler ile ilgili dosyalarin kapakli dosya icinde sunulmasi gerekmektedir. Etik Kurul’a yapılan başvurular, başvuru tarihinden itibaren onbes gun içerisinde değerlendirilir.
Başvuru sonuçları, sorumlu araştırıcı tarafından Etik Kurul sekreterliğinden, doğrudan (yüz yüze) başvuru ile öğrenilir. Etik kurul toplantilarinda gorusulen dosyalarin karar yazilarinin, etik kurul burosundan takip edilmesi gerekmektedir.