Yozgat Bozok Üniversitesi

MEDYA ÇALIŞMALARI UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ

ÜNİVERSİTEMİZ, SORGUN İŞGEM VE YOZGAT MANDA YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ ARASINDA, MANDA SÜTÜ ÜRETİMİ İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

ÜNİVERSİTEMİZ, SORGUN İŞGEM VE YOZGAT MANDA YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ ARASINDA, MANDA SÜTÜ ÜRETİMİ İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Gürbüz, Sorgun İş Geliştirme Merkezi San. Tic. Ltd. Şti. kurucusu, Sorgun Belediye Başkanı M. Erkut Ekinci ve Yozgat Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yusuf Selvi arasında, yürütücülüğünü Dr. Öğretim Üyesi Orhan Ermetin’in yaptığı ve KOP İdaresi Başkanlığı tarafından desteklenen “Manda Sütü Markalaşıyor” projesi kapsamında üretim işbirliği protokolü imzalandı.

Protokol dahilinde, bölgede Manda sütü üreten üreticililerde sözleşmeli sistem ile Manda sütü hijyenik şartlarda toplanarak, Sorgun İş Geliştirme Merkezinde kurulan süt işleme tesisinde işlenecek. Elde edilen Manda sütü ile Yozgat’a özel, yöresel manda yoğurdu, kaymağı, tereyağı ve peyniri üretilerek markalaştırılacak.  

İmza töreninde bir konuşma yapan Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Gürbüz, "köy şartlarında üretimi yapılan Manda sütünün, tüketicinin istediği hijyenik ve sağlıklı hale getirilmiş süt ürünlerine dönüştürüleceğini, proje ile Manda sütü üreticilerinin, Manda sütünü değerine ve istedikleri zamanda satabileceklerini” söyledi.

Yozgat Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yusuf Selvi ise “Manda sütünün birlik üyelerinden temin edileceğini, Ziraat Fakültesinin, sütün elde edilmesinden, üreticiye ulaştırılması sürecinde bilimsel olarak takibini yapacağını” belirtti. 

Sorgun İş Geliştirme Merkezi San. Tic. Ltd. Şti kurucusu ve  Sorgun Belediye Başkanı M. Erkut Ekinci’de “elde edilen Manda sütünün hijyenik bir şekilde üretimi ve satışının gerçekleştireceğini böylelikle bölgede ihtiyaç olan markalaşma ve pazarlama ağının bu işbirliği ile çözülebileceğini, aynı zamanda Sorgun İŞGEM olarak sağlık kaynağı olan Manda sütü ürünlerinin üretilmesi ile markalaşma, istihdam ve kırsal kalkınmaya da destek sağlanacağını, İŞGEM kaynaklarıyla biran önce üretime başlamayı hedeflediklerini ve bu konuda her türlü desteğe hazır olduklarını ” ifade etti.

İmza törenin ardından Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü öğretim üyesi Dr. Öğretim Üyesi Orhan Ermetin, proje hakkında bilgiler verirken, İŞGEM Müdürü ve Gıda Mühendisi Salih Kocatepe ise, kurulan süt işleme tesisi ve Manda sütünden çeşitli ürünlerin elde edilmesi ile ilgili süreçler hakkında açıklamalarda bulundu.

İmzalanan protokolle ilgili bir açıklama yapan Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, manda yetiştiriciliğinin bölgemiz ekonomisi için çok önemli olduğunu belirterek, imzalanan protokolle manda sütünün de marka değer kazanacağını belirtti. Rektör Karadağ açıklamasını şöyle sürdürdü: "Böylesine önemli projeye Üniversitemiz Ziraat Fakültesi'nin öncülük edecek olması da bizim için ayrıca sevindirici bir durumdur. Protokolün taraflarından olan Sorgun İş Geliştirme Merkezi San. Tic. Ltd. Şti. kurucusu, Sorgun Belediye Başkanı M. Erkut Ekinci'ye,Yozgat Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yusuf Selvi'ye ve Ziraat Fakültesi Dekanımızın şahsında emeği geçenlere teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki imzalanan protololün kısa-orta ve uzun vadede şehrimiz ve bölgemiz için büyük bir katma değeri olacaktır." 

26.12.2021 21:53 || 656 kez okundu.