Yozgat Bozok Üniversitesi

MEDYA ÇALIŞMALARI UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ

REKTÖRÜMÜZ, YÖK TARAFINDAN DÜZENLENEN “DEVLET YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARINDA TIP VE SAĞLIK EĞİTİMİ BAĞLAMINDA ÜNİVERSİTE HASTANELERİ ÇALIŞTAYI”NA KATILDI

REKTÖRÜMÜZ, YÖK TARAFINDAN DÜZENLENEN “DEVLET YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARINDA TIP VE SAĞLIK EĞİTİMİ BAĞLAMINDA ÜNİVERSİTE HASTANELERİ ÇALIŞTAYI”NA KATILDI

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından, devlet yükseköğretim kurumlarındaki tıp ve sağlık eğitimine ilişkin konuların masaya yatırılacağı “Devlet Yükseköğretim Kurumlarında Tıp ve Sağlık Eğitimi Bağlamında Üniversite Hastaneleri Çalıştayı” gerçekleştirildi.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığında, Başkan Erol Özvar’ın başkanlığında düzenlenen çalıştaya, YÖK Üyeleri, bünyesinde tıp fakültesi bulunan devlet üniversitelerinin rektörleri, dekanlar ve ilgili akademisyenler katıldı. Toplantıya Üniversitemizi temsilen Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ ve Tıp Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Ferit Çiçekçioğlu katıldı.

Çalıştayda açılış konuşmasını gerçekleştiren YÖK Başkanı Erol Özvar yaptığı konuşmasında bugün itibariyle yükseköğretim kurumlarında aktif olarak tıp eğitim ve öğretiminin sürdürüldüğü devlet tıp fakültelerinin sayısının 91 olduğunu belirtti. Devlete ait tıp fakültelerinde 92 bin 159 öğrencinin, vakıf üniversitelerine bağlı tıp fakültelerinde ise 18 bin 152 öğrencinin hekim olmak için öğrenim görmekte olduğunu aktaran YÖK Başkanı Özvar, Türkiye’de 110 bin 331 öğrencinin tıp fakültelerinde okuduğunu sözlerine ekledi.

Altı yıllık tıp eğitiminin son 3 yılı ile tıpta uzmanlık programlarının tamamının üniversitelerin kendilerine ait olan veya Sağlık Bakanlığına ait olup birlikte kullanım protokolleri yapılarak “üniversite hastanesi” hüviyeti kazanan sağlık uygulama ve araştırma merkezlerinde sürdürüldüğüne dikkat çeken Özvar, üniversitelerin yaklaşık yarısının yani 44 üniversitenin kendisine ait hastanesi bulunurken diğer üniversitelerin afiliye hastanelerde eğitim ve öğretim hizmetlerini sürdürmekte olduğunu ifade etti.

Bu toplantıda ortaya konacak düşüncelerin, eleştirilerin ve yapıcı tekliflerin oluşturulacak bir çalışma grubu ile bütün görüşlerin yansıtılacağı bir metnin ortaya çıkmasını arzu ettiklerini söyleyen Özvar, bu metnin bilahare YÖK tarafından tekrardan değerlendirilerek ilgili kurum ve kuruluşlara, YÖK ve üniversitelerin görüşleri ve tekliflerine sunulacağını aktardı.

YÖK Başkanı olarak hazırlanacak metnin bütün kamuoyu ve hükümet ile paylaşılması hususunda da gerekli çalışmaları yapacaklarının bilinmesini istediğini ileten YÖK Başkanı Özvar, çalıştayın​ verimli geçmesini temenni ederek konuşmasını tamamladı​.

YÖK Başkanı Özvar’ın konuşmasının ardından çalıştayın öğleden önceki oturumuna geçilerek, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu’nun yöneticiliğinde “Üniversiteye Ait Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (Üniversite Hastanesi) Bulunmayan ve Sağlık Bakanlığına Bağlı Hastanelerle Afiliasyonu Bulunan Devlet Üniversitelerinde Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Önerileri” konulu ilk panel gerçekleştirildi.

Çalıştayın öğleden sonraki ikinci oturumunda ise Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar'ın yöneticiliğinde “Üniversiteye Ait Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (Üniversite Hastanesi) Bulunan Devlet Üniversitelerinde Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Önerileri” konulu ikinci panel düzenlendi.

Toplantıya ilişkin bir açıklama yapan Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, YÖK tarafından düzenlenen Üniversite Hastanelerimizin problemlerinin masaya yatırıldığı programın çok verimli geçtiğini, bu noktada mevcut durumun da resminin çekilerek değerlendirilmeye tabi tutulduğunu belirtti. Rektörümüz açıklamasında şunları söyledi: “Çalıştayda dile getirilen hususların ve alınan kararların, ilgili kurum ve kuruluşlar ile paylaşılarak birer eylem planı haline gelmesi bir hedef olarak ortaya konuldu. Konunun etraflı olarak değerlendirildiği bu toplantının çok verimli ve başarılı geçtiğini düşünüyorum. Başta YÖK Başkanımız Prof. Dr. Erol Özvar’a ve programda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

27.12.2021 17:19 || 376 kez okundu.